El Cezire televizyonunun Libya'daki muhaliflerin kalesi Misrata'da yaptığı çekimlerde, isyancı 

askerlerin arasında silahlı Batılı özel kuvvet askerleri görüntülendi.

NATO haftalardır Kaddafi güçlerini havadan vuruyor. Geçtiğimiz hafta İngiltere ve Fransa libya'ya taarrzu helikopterleri gönderdi. Bu gelişmelere rağmen batılı güçler, bugüne dek Libya'ya kara askeri göndermedi. 

Ancak bu batılı askerlerin Libya topraklarında savaşmadığı anlamına gelmiyor. 

Daha önce de batılı istihbaratlara ya da özel kuvvetlere mensup askerlerin isyancılara yardım amacıyla Libya'da olduğu iddia edilmişti. 

El Cezire televizyonunda yayınlana görüntülerse bu iddialara kanıt niteliğinde. Liman kenti Misrata yakınlarındaki cephede bulunan bir mevzide çekilen görüntülerde, Batılı görünüşlü 6 erkekten oluşan grup, muhaliflerle konuşurken görülüyor. 

Sivri kepleri, güneş gözlükleri ve taarruz tüfekleriyle muhaliflerden ayrılan gruptan beşinin üzerinde resmi olmayan renksiz kıyafet ve kefiye bulunuyor. Grubun lideri olduğu sanılan altıncı kişi ise silah taşımıyor ve kısa kollu pembe bir tişört giyiyor.' 

ESKİ KOMANDOLAR OLABİLİR' 
İngiltere'nin deneyimli savaş muhabirlerinden Tony Birtley, bu yabancı silahlıların kıyafetlerinden de anlaşılacağı üzere büyük olasılıkla 'İngiliz' olduklarını belirtti. Birtley, bu kişilerin eski komando ve muhaliflerin yanında özel olarak çalışıyor olabileceklerini kaydetti. Değişik kaynaklar, söz konusu silahlı kişilerin özellikle hava taarruzlarında rol oynamak üzere Arap ülkeleri tarafından tutulan paralı askerler ve eski SAS komandoları olduklarını öne sürdüler. İngiltere Savunma Bakanlığı ise Libya'da, arazide İngiliz askeri bulunmadığı açıklamasını yineledi.